Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii a kozmonautike od 8.1.2018 do 14.1.2018

Dátum: 08.01.2018
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii a kozmonautike od 8.1.2018 do 14.1.2018
Dianie v astronómii a kozmonautike

Merkúr bude ráno nízko nad juhovýchodom. Mars a Jupiter nachádzame na rannej oblohe. Urán v prvej polovici noci v Rybách. Neptún je večer nízko nad juhozápadom. Venuša i Saturn sú nepozorovateľné. Mesiac prejde do poslednej štvrtiny, čím sa podmienky na pozorovanie nočnej oblohy veľmi nezlepšia. Vo štvrtok (11.januára) nastane zaujímavé zoskupenie Mesiaca, Jupitera a Marsu viditeľné na rannej oblohe.

Významné astronomické udalosti v roku 2018

V roku 2018 sa môžeme tešiť na množstvo nádherných úkazov, ktoré sa odohrajú na oblohe. Okrem už tradičných meteorických rojov či zatmení, príde výnimočná udalosť pozorovať tzv. vianočnú kométu.

Tu sú niektoré významné astronomické udalosti:

Kvadrantidy(28.decembra 2017 – 12.januára 2018)

Kvadrantidy tradične otvárajú sezónu meteorických rojov. Ich aktivita začína už na konci decembra a končí v polovici januára. Roj patrí medzi bohatšie s výdatnosťou nad 80 meteorov za hodinu v čase maxima, ktoré bolo tento rok predpovedané na neskoré večerné hodiny 3. januára. Za materské teleso Kvadrantíd sa považuje vyhasnuté kometárne jadro 2003EH1, ktoré predstavuje kométu C/1490Y1, o ktorej existujú záznamy od čínskych a japonských astronómov. Meteorické častice vletia do atmosféry rýchlosťou 40km/s.

Konjukcia Saturnu a Marsu (začiatok apríla)

Nastane nadránom po tretej hodine na juhovýchode až do svitania. Vzdialenosť planét bude málo nad 1 stupeň.

Zatmenie Mesiaca (27. júl)

Pôjde o jednu z najpodstatnejších astronomických udalosti roka. Samotné zatmenie začne o 19.hodine a 15. minúte hoci Mesiac nad obzor vyjde až o hodinu neskôr. Dovtedy sa mesačný disk bude ponárať do nevýrazného polotieňa. Disk začne ukrajovať tieň o 20. hodine a 24. minúte. Celý Mesiac zachváti tieň o 21:30h. Najkrajšia časť príde o 22:22h, kedy nastane maximum. Mesiac bude na oblohe neprehliadnuteľný, masívne červený a fascinujúci. Nebude to však trvať dlho, iba zhruba hodinu a trištvrte. Fáza úplného zatmenia končí vystupovaním Mesiaca z tieňa o 23. hodine a 13.minute prechodom do polotieňa.

O ďalších astronomických udalostiach v roku 2018 napíšeme nabudúce.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.