Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii a kozmonautike od 4.12.2017 do 10.12.2017

Dátum: 04.12.2017
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii a kozmonautike od 4.12.2017 do 10.12.2017
dianie v astronómii a kozmonautike

Saturn je na juhozápade. V prvej polovici noci nájdeme i planéty Neptún a Urán. Ráno je vidieť Mars.Vyššie sa dostáva i Jupiter. Mesiac prejde do tretej štvrtiny, čo nebude vytvárať vhodné podmienky pre pozorovanie nočnej oblohy.

Na Marse môže existovať život

Kamene, piesok a mimoriadne sucho. Púšť Atacama patrí k tým miestam na Zemi, ktoré sa najviac podobajú podmienkam na Marse. Preto priťahuje vedcov, ktorí hľadajú možné dôkazy o živote na červenej planéte. V tejto rozsiahlej púšti s rozlohou 105-tisíc kilometrov štvorcových sa teplotný rozdiel medzi dňom a nocou môže pohybovať okolo 40 stupňov Celzia. Vlhkosť vzduchu je tu iba dve až tri percenta. Ide o najsuchšiu lokalitu na svete. Mikroorganizmy sa tu vyvinuli tak, že sú schopné prežívať v týchto extrémnych podmienkach a bez vody, pod veľmi silným slnečným svitom a takmer bez potravy. Ich odolnosť zaujíma expertov, ktorí ich sem prichádzajú študovať. Ich cieľom je pochopiť, ako tieto mikroorganizmy žijú, ako získavajú vlhkosť a ako sa prispôsobujú podmienkam. Vedci sa domnievajú, že ak môže za takých podmienok existovať život na Zemi, mohol by byť aj na Marse. Mars, ktorý je z planét slnečnej sústavy najbližšie k Zemi, priťahuje vedcov desiatky rokov. Štyri roky tam robot Curiosity hľadá stopy života. Fotografie povrchu planéty, ktoré posielana Zem sa veľmi podobajú púšti Atacama – obrovské rovné plochy posiate skalnatými útvarmi.Ďalší robot NASA pracuje od vlaňajška v Chile. Krex-2 vo februári zahájil druhú sezónu testov.V rámci projektu, ktorý má trvať do roku 2019, vykonáva na Atacame 35 vedcov z Chile, USA,Francúzska a Španielska rozsiahle testy. Extrémne sucho tu pretrváva najmenej 10 až 15 miliónov rokov, možno i dlhšie. Ak k tomu pripojíme intenzívne a dlhodobé ultrafialové žiarenie Slnka, znamená to, že to málo života v Atacame sú mikróby žijúce pod skalami alebo v nich. Rovnako tak, ak existuje alebo existoval život na Marse, sucho planéty a intenzívne žiarenie ho pavdepodobne zahnali pod zem. Atacama je vhodným miestom na to, aby sme sa učili hľadať život na Marse. Ak nie je život na Marse, potom je isté, že nie je ani inde v slnečnej sústave. Všetky ostatné planéty našej sústavy majú oveľa horšie podmienky, pokiaľ ide o teplotu a slnečné žiarenie. NASA na rok 2018 oznámila vyslanie nového robota InSight a na rok2020 sa chystá vyslanie spoločného rusko-európskeho robota. Americký prezident Donald Trump podpísal 21. marca výnos definujúci centrálny cieľ NASA na nadchádzajúce desaťročia – pilotované misie do ďalekého vesmíru, najmä na Mars v 30-tich rokoch. Na dosiahnutie červenej planéty vzdialenej 225 miliónov kilometrov od Zeme je potrebný technický prelom i kolosálny rozpočet.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.