Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii a kozmonautike 20.11.2017 do 26.11.2017

Dátum: 20.11.2017
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii a kozmonautike 20.11.2017 do 26.11.2017
dianie v astronómii a kozmonautike

Mars nájdete na rannej oblohe, Jupiter sa bude nachádzať ráno nad východom, Saturn iba krátko večer, Urán po celú noc, Neptún v prvej polovici noci. Mesiac bude v nove, čo bude vytvárať vhodné podmienky na pozorovanie nočnej oblohy.

Lajka mala zomrieť

Len krátko potom, čo Sovietsky zväz vypustil v októbri 1957 prvú umelú družicu Zeme Sputnik1 sa bývalé komunistické impérium dočkalo ďalšieho úspechu v nevyhlásenej kozmickej vojne so Spojenými štátmi. Pred šesťdesiatimi rokmi 3.novembra 1957, vypustili na obežnú dráhu družicu Sputnik2,na palube ktorej bola prvá živá bytosť, dvojročná túlavá sučka Lajka, ktorá však počas letu zahynula. Spolu s Lajkou sa historický prvému letu pripravovali ešte Albína a Mucha. Historky o tom, prečo vybrali práve Lajku sa rôznia. Podľa niektorých na ňu padol los preto, že bola pekná. Asi 4metre dlhý Sputnik2 vážil viac ako 500 kilogramov, samotná kabína bola dlhá 80 centimetrov. Kvôli technickým problémom musela Lajka čakať na štart v kabíne celé tri dni. Teplota bola nízka a bolo treba ohrievať kokpit pomocou hadice. Živila sa špeciálne upraveným krmivom z kontajnera. Lajka nakoniec zahynula. V tom čase ešte nebol technický vyriešený návrat z obežnej dráhy, a preto mala byť po piatich dňoch výskumu cielene usmrtená. Lajka pravdepodobne zahynula už niekoľko hodín po štarte na následky prehriatia a stresu. Sputnik2 s jej telom obiehal Zem päť mesiacov, do apríla 1958, kedy ho naviedli do atmosféry, kde zhorel. Lajka sa pôvodne volala Kudrjavka. Všetky psy využívané v sovietskom vesmírnom programe boli túlaví kríženci, pretože lekári verili, že sú schopní sa na drsné podmienky rýchlejšie adaptovať. Psy nesmeli mať viac ako 7,5 kilogramu a merať viac ako 35 centimetrov na výšku 43 centimetrov od nosa po chvost. Na palube totiž nebolo príliš veľa miesta. Do letu prvého človeka do vesmíru v apríli 1961 vypustili Sovieti do kozmu asi 50 psov, približne dvadsiatka z nich zahynula. Na pamiatku statočnej fenky Lajky postavili v Rusku niekoľko pomníkov. Objavila sa v literatúre a americko-kanadská skupina Arcade Fire o nej nahrala pesničku. Lajka bola prvým z mnohých zvierat vypustených do kozmu. Do vesmíru lietali aj králiky, myši, mačky a iné zvieratá.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.