Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii a kozmonautike 13.11.2017 do 19.11.2017

Dátum: 12.11.2017
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii a kozmonautike 13.11.2017 do 19.11.2017
dianie v astronómii a kozmonautike

Merkúr i Saturn sú nepozorovateľné. Venuša je pozorovateľná ráno nízko nad východom.Mars sa nachádza na rannej oblohe. Jupiter sa bude pomaly objavovať ráno nad východom.Urán bude na oblohe po celú noc, Neptún v prvej polovici noci. Mesiac prejde do novu,čím sa budú vytvárať výborné podmienky pri pozorovaní nočnej oblohy.

Prvá návšteva z inej slnečnej sústavy?

Astronómovia vôbec prvýkrát zaznamenali v slnečnej sústave vesmírne teleso, ktoré podľa všetkého priletelo z medzihviezdneho priestoru a náš systémzase opúšťa. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).Tento asteroid, alebo možno kométa, ktorý nesie označenie A2017 U1 objavil 19.októbra teleskop Pan - starrs na Havaji pri pátraní po telesách v blízkosti Zeme, ktoré uskutočňuje NASA. Vedcov upútala neobvyklá hyperbolická letová dráha tohto telesa s priemerom 400m.Jeho pohyb nemôže byť vysvetlený s použitím obežných dráh normálnych asteroidov ani komét slnečnej sústavy. Tento objekt priletel z priestoru mimo slnečnej sústavy. Toto teleso podľa prepočtu vedcov priletelo zo smeru od súhvezdia Lýry a z našej sústavy mieri k súhvezdiu Pegas.Medzihviezdnym priestorom putuje rýchlosťou 25,5kilometrov za sekundu. Zrejmý návštevník z inej časti našej galaxie 2.októbra vnútri obežnej dráhy Merkúru zhora preťal rovinu obežných dráh planét a väčšiny asteroidov obiehajúcich okolo našej hviezdy. O sedem dní neskôr sa najviac priblížil k Slnku, vďaka jeho gravitácii sa prudko otočil a zamieril von zo slnečnej sústavy. Následne teleso 14.októbra minulo Zem vo vzdialenosti 24 miliónov kilometrov. Teraz už mieri preč z nášho systému rýchlosťou 44 kilometrov za sekundu.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.