Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii a kozmonautike od 9.10.2017 do 15.10.2017

Dátum: 09.10.2017
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii a kozmonautike od 9.10.2017 do 15.10.2017
dianie v astronómii a kozmonautike

Saturn nám zapadá skoro večer. Pozorovanie planét Urán a Neptún sú viditeľné prakticky celú noc, no ich pozorovanie bude z časti rušiť Mesiac. Naáránom môžeme sledovať aj planéty Venuša a Mars. Slnko je stále malo aktívne, jeho aktivitu si môžeme pozrieť na stránke www.solarham.net.

  1. októbra 1971 zhorela v atmosfére prvá vesmírna stanica Saľut 1

Vesmírna stanica Saľut 1 bola prvá obývaná vesmírna stanica na obežnej dráhe Zeme. Prevádzkovateľom stanice bolo ministerstvo obrany ZSSR a na obežnú dráhu Zeme bola vypustená 19. apríla 1971 z kozmodrómu Bajkonur pomocou rakety Proton-K. Na obežnej dráhe bola 175 dní, pričom sa pri nej vystriedali dve posádky. Prvú posádku tvorili V. A. Šatalov, A. S. Jelisejev a N. N. Rukavišnikov v kozmickej lodi Sojuz 10. Pri pripojení kozmickej lodi k vesmírnej stanici však nastali problémy a posádka nemohla prejsť do Saľutu. Sojuz 10 mal aj problémy s odpojením od Saľutu a tak sa zdalo, že misia skončí tragédiou. Našťastie sa Sojuz po chvíli samovoľne odpojil od Saľutu a posádka mohla bezpečne pristáť. Druhu posádku tvorili G. T. Dobrovoľskij, V. N. Volkov a V. I. Pacajev. Táto posádka vesmírnej lode Sojuz 11 strávila na palube Saľutu 23 dní, kde vykonávali biologické a lekárske pokusy a samozrejme aj astronomické pozorovania. Posádka Sojuzu 11 však zahynula pri návrate na Zem, kvôli predčasnému otvoreniu ventila pre vyrovnávanie tlaku vzduchu. Po 2929 obletoch okolo Zeme bola Vesmírna stanica navedená do atmosféry Zeme a tá časť stanice, ktorá nezhorela v atmosfére, dopadla do Tichého oceánu.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.