Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii a kozmonautike od 1.5.2017 do 7.5.2017

Dátum: 29.04.2017
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii a kozmonautike od 1.5.2017 do 7.5.2017
dianie v astronómii a kozmonautike

Prakticky počas celej noci môžeme sledovať Jupiter. Planéta Saturn vychádza okolo polnoci a napokon nadránom sa nám začína ukazovať Venuša ako zornička. Mesiac bude v prvej štvrti. Slnko stále s nízkou aktivitou. Začiatok tohto roku bol bohatý na jasné kométy a v tomto štýle aj pokračuje, keď nám nečakane zjasnila kométa C/2015 V2 (Johnson) a podľa predpovedí by mala aj naďalej zjasňovať. Táto kométa sa nachádza v súhvezdí Herkula. Do súhvezdia Lýry sa presúva kométa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák.Mapky na vyhľadávanie komét nájdete na: www.osveta.sk/astronomia.

Úspech na celoslovenskej súťaži „Vesmír očami detí“

  1. apríla 2017 zasadala odborná porota v rámci celoslovenského kola „Vesmír očami detí 2017“, z úmyslom vybrať najlepšie práce súťaže. S potešením Vám oznamujeme, že vo svojej kategórii (ZUŠ 1. – 4. ročník) sa medzi ocenenými prácami umiestnila aj žiačka ZUŠ vo Svidníku Natália Hajduková s prácou „Slnečný rytier“. Týmto jej chceme poďakovať za úspešné reprezentovanie nášho regiónu a zapriať ešte mnoho úspechov v budúcnosti. Takisto chceme poďakovať aj p. učiteľke Viere Guzlejovej za to, že každoročne pripravuje žiakov, ktorí robia dobré meno nášmu regiónu.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.