Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dianie na oblohe od 23.1.2017 do 5.2.2017

Dátum: 23.01.2017
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Dianie na oblohe od 23.1.2017 do 5.2.2017
čo je nové v astronómii a kozmonautike

Tesne po západe Slnka môžeme na večernej oblohe sledovať dvojicu planét Venuša a Mars. Planéty sa dajú ľahko vyhľadať, keďže Venuša je po Slnku a Mesiaci tretím najjasnejším objektom oblohy. Nájdeme ich nad západným obzorom Venušu ako veľmi jasný objekt a naľavo trocha vyššie je nápadne červený Mars. Tesne pred polnocou vychádza Jupiter. Slnko je dlhodobo v minimálnej aktivite. Mesiac sa 28. januára dostane do novu a tak tieto dni budú vhodné na pozorovanie DSO. Tieto dni môžeme využiť aj na prvotné vyhľadanie komét 45/Honda-Mrkos-Pajdušáková (spoluobjaviteľkou tejto kométy ja aj Slovenka Ľudmila Pajdušáková) a 2P/Encke (po Halleyovej kométe je to druhá najslávnejšia kométa a na rozdiel od väčšiny krátko periodických komét nepatrí do rodiny Jupiterových komét).

Zomrel Eugen A. Cernan

Vo veku nedožitých 83 rokov zomrel človek, ktorý ako posledný kráčal po mesiaci. E. A. Cernan bol Američan, ktorý mal korene aj na Slovensku. Svoju leteckú kariéru odštartoval ako námorný pilot, no keď bola šanca prihlásiť sa do kozmického programu, tak neváhal. Vo vesmíre bol celkom trikrát. Prvýkrát to bolo v kozmickej lodi Gemini 9, ktorá mala za úlohu vyskúšať približovacie manévre s objektom ATDA. Druhýkrát to bolo na palube APOLLA 10. Misia bola poslednou previerkou pred „ostrím“ pristátím na Mesiaci. Poslednýkrát sa dostal do vesmíru na palube APOLLA 17 a na povrch Mesiaca vystúpil v poradí ako 11. človek a po opätovných výstupoch sa stál zatiaľ posledným človekom na povrchu Mesiaca. Na obidvoch svojich misiách v rámci APOLLA mal so sebou vlajku Československa, ktorú chcel našej krajine odovzdať ako pamätnú vec z Mesiaca. Vtedajší režim ho však ignoroval a tak jeho návšteva vtedajšieho Československá bola utajovaná a vlajku nakoniec odovzdal riaditeľovi Astronomického ústavu v Ondřejove, kde je dodnes. Našu krajinu potom navštívil ešte niekoľkokrát a stretol sa aj so svojimi príbuznými.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.