Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 17.10.2016 do 23.10.2016

Dátum: 16.10.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 17.10.2016 do 23.10.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Mars (-0,3m) môžeme pozorovať večer veľmi nízko nad obzorom. Počas celého večera môžeme sledovať planéty Urán (5,7m) a Neptún (7,8m). Nad ránom môžeme na východe vyhľadať dvojicu planét Jupiter (-1,6m) a Merkúr (-0,4m). V aktivite je niekoľko meteorických rojov, z ktorých najvýraznejšie sú Južné a Severné Tauridy, Orionidy a Andromenidy. Ich radianty sú blízko seba, takže neskúsený pozorovateľ si ich môže ľahko pomýliť, ale aj napriek tomu výdatnosť viditeľných rojov je od 3 do 5 meteorov za hodinu, čo znamená, že ak pripočítame aj sporadické, tak môžeme za hodinu zazrieť aj okolo 40 meteorov.

Ohľadnutie za Perzeidmi

Ako každý rok aj toto leto bola astronomická obec plná očakávania meteorického roja Perzeidy. Perzeidy patria medzi najvýdatnejšie roje vôbec a tým, že ich aktivita je v najteplejšie dni letných prázdnin, sú veľmi obľúbené aj pre neprofesionálnych pozorovateľov. Aj tohto roku sa organizovala expedícia na hvezdárni v Roztokoch práve za účelom pozorovania tohto meteorického roja. Tejto expedície sa zúčastnilo 25 účastníkov, prevažne študentov, prakticky z celého východného Slovenska. Spolu zaznamenali 1025 meteorov, z čoho vyplýva, že priemerná hodinová frekvencia bola okolo 130 meteorov za hodinu, čo aj zodpovedá predpovediam. Svoje pozorovania si mali možnosť porovnať aj s videopozorovacou stanicou, ktorá je inštalovaná na hvezdárni v Roztokoch. Priemerná hodinová frekvencia pre videostanicu bola 119 meteorom za hodinu, čo je len zanedbateľný rozdiel medzi účastníkmi a práve touto stanicou. Keďže bohužiaľ počasie tohto roku doprialo iba jednu pozorovaciu noc, využili sme voľný čas nielen na vzdelávanie, ale aj na športové aktivity a aktivity ktoré súvisia s astronómiou, ako sú fotografia, pozorovanie objektov nočnej oblohy a pod. V neposlednom rade treba pripomenúť, že účastníci mali možnosť reálne, nielen virtuálne, nadviazať nové známosti.

Projekt bol podporený fondom na podporu umenia:

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.