Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 26.9.2016 do 2.10.2016

Dátum: 25.09.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 26.9.2016 do 2.10.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Saturn (0,5m) a Mars (-0,3m) môžeme pozorovať večer veľmi nízko nad obzorom. Počas celého večera môžeme sledovať planéty Urán (5,7m) a Neptún (7,8m).

Filmári a fotografi realizovali projekt “Hľadáme tmu“

V dňoch 9.9. – 11.9.2016 sa v priestoroch hvezdárne - Roztoky uskutočnila expedícia zameraná na pozorovanie svetelného znečistenia, ktoré narúša nočné životné prostredie a je preto vážnym problémom. Ľudia dnes na mnohé svoje aktivity potrebujú svetlo aj v noci, no mali by byť ohľaduplní aj k ostatným živým tvorom a rastlinám. Expedícia bola určená pozorovateľom, filmárom, fotografom, študentom astronómie a všetkým záujemcom o astronómiu. Jej obsahom bolo pozorovanie svetelného znečistenia v našom regióne a následné natočenie filmu o danej problematike. Zámerom tohto vzdelávacieho projektu bola podpora amatérskeho filmu, ale aj možnosť pre pracovné a konfrontačné stretnutie amatérskych filmárov, fotografov a astronómov z nášho regiónu prostredníctvom prednášok, pozorovaní, fotení a natáčaní. Lektormi boli RNDr. František Franko, PhD., Ladislav Kiss a Pavol Pilip, odborní asistenti v tejto oblasti. Odborné prednášky o svetelnom znečistení si účastníci projektu vypočuli od Mgr. Jána Sadiva, odborného pracovníka hvezdárne Roztoky.

Amatérski filmári sa prostredníctvom vzdelávania dozvedeli o význame filmového diela, výbere témy, námetu, príprave scenára, ako aj o samotnom dramaturgickom procese tvorby, kompozícii, voľbe zámeru zodpovedajúcej optiky. 7

Tento projekt „Hľadáme tmu“ bol realizovaný s finančnou podporou fondu na podporu umenia.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.