Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 11.7.2016 do 17.7.2016

Dátum: 11.07.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 11.7.2016 do 17.7.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Pred polnocou môžeme sledovať planéty Jupiter (-1,8m), Mars (-1,1m) a Saturn (0,2m). Nad ránom môžeme pozorovať aj dvojicu planét Neptún (7,9m) a Urán (5,9m). Mesiac je pozorovateľný večer. Slnko nám minulý týždeň opäť poskytlo pohľad na jeho povrch bez škvŕn, sem tam sa na ňom vyskytol nejaký ten Pór.

Ďalšia významná misia

Po sondách New Horizons a Rosetta, ktoré sa v poslednom období ocitli pri Plute a kométe je tu ďalšia významná misia. Tentokrát je to misia k planéte Jupiter a sonda sa nazýva Juno. Juno vyštartovala v roku 2011, kedy ju do vesmíru vyniesla najsilnejšia verzia rakety Atlas V. Keďže ani najsilnejšia americká raketa nestačila na priamy let k planéte Jupiter, vedci využili efekt gravitačného praku, kedy sa Juno v roku 2013 vrátila k našej Zemi a tak zvýšila svoju rýchlosť. Za skoro 5 rokov vo vesmíre Juno urazila 2,8 miliárd kilometrov, až nastal deň D a to 5 júla 2016. V tento deň mala sonda znížiť svoju rýchlosť a vstúpiť na silne eliptickú obežnú dráhu vedúcu ponad póly planéty Jupiter.

Čo bude vlastne Juno skúmať?

Jej hlavným cieľom je zisťovať obsah vody v jeho plynovom obale a taktiež prítomnosť, alebo neprítomnosť železného jadra, ktoré by podľa odhadov malo byť veľké asi ako naša Zem. Okrem vnútornej štruktúry planéty bude sonda skúmať aj radiačné pásy planéty a taktiež bude zhotovovať fotografie planéty a skúmať polárnu žiaru planéty.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.