Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 13.6.2016 do 19.6.2016

Dátum: 13.06.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 13.6.2016 do 19.6.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Trojicu planét Jupiter (-2,1m), Mars (-2,0m) a Saturn (0,1m) je najlepšie sledovať okolo polnoci. Na prelome týždňov sme mohli sledovať pomerne ojedinelý jav a to Slnko bez škvŕn. Prelety ISS sa pomaly presúvajú na dennú oblohu a tak bude možnosť pre fotografov vystihnúť ju pred Slnkom.

Vzácny jav pozorovaný na hvezdárni v Roztokoch

V dvadsiatych rokoch minulého storočia škótsky fyzik Wilson predpovedal, že elektrický výboj pri búrkach by sa mal vyskytovať aj vo vysokých vrstvách atmosféry. Tento jav bol niekoľkokrát hlásený pilotmi, no prvé pozorovanie so záznamom sa uskutočnilo v roku 1989, keď vedci chceli nahrať štart rakety na video a náhodne zachytili tieto vzácne blesky. Týmto počinom sa oficiálne potvrdilo, že existujú aj iné blesky ako tie, ktoré sme dovtedy poznali.

Na hvezdárni v Roztokoch sa nám podarilo sledovať takzvaných Škriatkov, ktoré vznikajú nad búrkovými oblakmi. Sú spôsobené výbojmi vytreskujúcimi nad búrkové mračná pri veľmi silných búrkach až do výšky 90 km nad zemský povrch. Škriatkovia v podstate vyzerajú ako ohňostroj. Na hvezdárni sme zatiaľ zachytili škriatkov počas troch nocí a fotografiu vyskladanú z celonočného pozorovania dňa 28. mája si môžete pozrieť v tomto článku.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.