Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 16.5.2016 do 22.5.2016

Dátum: 16.05.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 16.5.2016 do 22.5.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Jupiter (-2,1m) je viditeľný na večernej oblohe. Mars (-2,0m) a Saturn (0,1m) môžeme pozorovať v súhvezdí Škorpióna, kde s červeným obrom hviezdou Antares tvoria nádherne zoskupenie pre fotografov. Navyše tieto objekty ležia v Mliečnej dráhe, čo ešte viac umocňuje zážitok s ich pozorovania. Mesiac sa 21. mája dostane do splnu. Slnko stále s nízkou aktivitou, jedine vzrušenie priniesol pondelkový prechod Merkúra popred jeho kotúč.

Pozorovanie prechodu Merkúra popred Slnko

V pondelok 9. mája nastal ojedinelý jav v astronómii a to prechod Merkúra popred Slnko. Ojedinelý je preto, lebo ho môžeme sledovať približne len 13–krát za storočie. Z nášho územia sme tento jav mohli poslednýkrát sledovať v máji 2003 a nasledujúci dobre viditeľný prechod nastane až v novembri 2032. Ďalší májový prechod budeme môcť sledovať až v roku 2049. Ako všetky astronomické pracoviská na Slovensku aj na hvezdárni v Roztokoch sme sledovali tento jav. Ranná jasná obloha sľubovala dobré podmienky, no predpoveď počasia bola oveľa kritickejšia, čo sa týka podmienok pozorovania. Bohužiaľ predpoveď sa vyplnila a asi hodinu pred začiatkom úkazu sa zamračilo a dokonca spustila sa aj jedna z početných prehánok. Mohutná oblačnosť a početné prehánky trvali prakticky počas celého úkazu, čo ho znemožňovalo pozorovať, ba dokonca ani rozložiť techniku na pozorovanie. Aj napriek nepriaznivým podmienkam sa našlo niekoľko vytrvalcov, ktorí to nevzdávali a pomedzi „okná“ v oblačnosti sa pokúšali tento jav odfotografovať. Ich úsilie nevyšlo nazmar a približne okolo 16:00h takéto „okno“ našli. Pomaly ustupujúca oblačnosť dávala nádej na možnosť pozorovania úkazu tesne pred západom Slnka a tak sa niektorí rozhodli premiestniť na letisko vo Svidníku. Zmena polohy sa čiastočne vyplatila a tak niekoľko záberov z tohto pozorovania uvádzame pod článkom. Lepšiu kvalitu fotografií si môže čitateľ pozrieť vo fotogalérii.

Pozorovanie nočnej oblohy pre verejnosť sa bude konať 20. mája o 21:00h. Pozorovanie sa koná iba za priaznivého počasia!!! Bližšie info: astroroztoky@szm.sk, 0918 062 283.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.