Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 22.2.2016 do 28.2.2016

Dátum: 21.02.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 22.2.2016 do 28.2.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Jupiter (- 2,4m) je dobre pozorovateľný po celú noc. Nad ránom nastáva dobré okno na pozorovanie planét Mars (0,4m) a Saturn (0,5m). 22. februára (pondelok) bude Mesiac v splne a tak svojou jasnosťou bude rušiť pozorovanie najmä slabších objektov nočnej oblohy. Aktivita Slnka sa pohybuje na nízkej úrovni a tak na väčšiu skupinu škvŕn si musíme ešte počkať. Prelety ISS nebudú v tomto týždni pozorovateľné na nočnej oblohe.

Pozorovanie nočnej oblohy v tomto týždni sa bude konať v piatok 26.2.2016 so začiatkom o 18:00h. V prípade záujmu o pozorovanie Slnka je potrebné sa dohodnúť na tel. č.: 0918 062 283, alebo na astroroztoky@szm.sk. Pozorovania sa konajú iba za priaznivého počasia!!!

Ako sa žije vo vesmíre?

Asi každý z nás by sa chcel aspoň na chvíľu pozrieť do otvoreného vesmíru. No žiaľ pre obyčajného smrteľníka to je zatiaľ nemožné aj keď niektoré organizácie už takéto „zájazdy“ predávajú. V každom prípade vo vesmíre sa momentálne nachádza 6 kozmonautov, ktorí sú na misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), kde plnia úlohy z mnohých nielen vedeckých oblastí. Ako na takejto vesmírnej stanici plynie čas a ako kozmonauti v takýchto podmienkach žijú si môžeme pozrieť v internetovej televízii americkej vesmírnej agentúry NASA, konkrétne na webovej stránke: www.nasa.gov.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.