Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 1.2.2016 do 7.2.2016

Dátum: 01.02.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 1.2.2016 do 7.2.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Jupiter (-2,4m) je pozorovateľný prakticky počas celej noci. Po polnoci vychádza Mars (0,7m) a nad ránom sú už ťažšie, ale za dobrých podmienok predsa pozorovateľné planéty Venuša (-3,9m) a Merkúr (0,8m). Keďže Mesiac sa blíži do novu, hlavne v druhej polovici týždňa sa môžeme pokúsiť vyhľadať na rannej oblohe jeho tenký kosáčik. Slnečná aktivita je aj naďalej na nízkej úrovni. Jeho aktivitu môžeme sledovať na webovej stránke: www.solarham.net. Keďže prelety ISS sa v tento týždeň budú konať na večernej oblohe, aj pozorovanie tohto javu bude pohodlnejšie. Časy preletov nad niektorými lokalitami:

Bardejov

Giraltovce

Hvezdáreň Roztoky

Stropkov

Svidník

Pozorovanie nočnej oblohy v tomto týždni sa bude konať v piatok 5.2.2016 so začiatkom o 17:30h. V prípade záujmu o pozorovanie Slnka je potrebné sa dohodnúť na tel. č.: 0918 062 283, alebo na astroroztoky@szm.sk. Pozorovania sa konajú iba za priaznivého počasia!!!

Čo je to hviezdna magnitúda

Magnitúda je v podstate jasnosť hviezd, alebo iných objektov na oblohe. Už v starovekí Gréci rozlišovali jasnosť hviezd podľa šesť stupňovej škály, kde 1 boli najjasnejšie a 6 boli najslabšie okom ešte viditeľné hviezdy. Táto klasifikácia sa používa dodnes len so spresnením. Astronómovia sa dohodli, že 100 násobný rozdiel v jasnosti zodpovedá piatim magnitudám. Takže objekt s jasnosťou 1 magnitúda je 100-krát jasnejší ako objekt s jasnosťou 6 magnitúd. V dnešnej dobe vieme, že existujú aj objekty, ktoré nie sú natoľko jasné, aby sme ich mohli pozorovať voľným okom, a tak používame aj čísla väčšie ako 6. Najlepšie teleskopy na svete vedia zachytiť aj hviezdy s magnitúdou okolo 25. Astronómovia dnes používajú aj magnitúdy v záporných číslach napr.: Slnko (-26,8m), Mesiac (-12,6m). Takže keď uvidíme pri nejakom objekte značku napr. (6m) vieme, že tento objekt uvidíme ešte voľným okom, no len v oblastiach, ktoré nie sú svetelne znečistené.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.