Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 25.1.2016 do 31.1.2016

Dátum: 25.01.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 25.1.2016 do 31.1.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Jupiter (-2,3m), ktorý vychádza už pred deviatou hodinou večer bude dobré pozorovateľný počas celej noci. Tesne po polnoci vyjde Mars (0,9m). Nad ránom sa nám zlepšuje viditeľnosť planéty Saturn (0,5m) a naopak zhoršuje viditeľnosť Venuše (-4,0m), ktorá klesá stále nižšie k juhovýchodu.

Aktivita Slnka je stále nízka a navyše jeho pozorovanie z našej zemepisnej polohy znepríjemňuje počasie.

Mesiac po splne sa vo štvrtok 28. januára priblíži k planéte Jupiter.

Prelety ISS nebudú tohto týždňa pozorovateľné z našich zemepisných polôh, no opačný pohľad zo stanice na našu Zem si môžeme v živom vysielaní pozrieť na webovej stránke: http://www.ustream.tv/channel/live-iss-stream/pop-out.

Udalosti v kozmonautike

Počas tohto týždňa si okrem iných udalostí v kozmonautike pripomíname aj dve tragické udalosti. 27.1.1967 vznikol požiar v testovacej kabíne Apollo 204, pričom zahynuli traja americký kozmonauti.

28.1.1986 pri štarte vybuchol americký raketoplán Challenger. Na jeho palube zahynulo všetkých sedem kozmonautov. Túto udalosť sledovalo milióny ľudí po celom svete v priamom prenose.

Pozorovanie kométy Catalina C/2013 US10

Dňa 16.1.2016 uskutočnili členovia Miestnej organizácie Slovenského zväzu astronómov Roztoky, pozorovanie nočnej oblohy so zameraním na kométu Catalina C/2013 US10. Pozorovanie sa uskutočnilo na vysunutom astronomickom pracovisku Podduklianského osvetového strediska vo Svidníku v Roztokoch za nezištnej pomoci pracovníka POS Svidník pána Jána Sadiva. Pomocou technického vybavenia hvezdárne a prenosných ďalekohľadov, sme mohli pohodlne sledovať objekty nočnej oblohy. Nočné divadlo nám sprostredkovalo pohľad na zimné súhvezdia. Na čiastočne osvetlenom Mesiaci sme mali možnosť detailne vidieť krátery. Dominantou zimnej oblohy je súhvezdie Orión, v ktorom sme mali možnosť pozorovať Veľkú hmlovinu v Orióne (M42), o ktorej je známe, že je „rodiskom hviezd“. Prehliadka nočnej oblohy bola spojená aj s fotografovaním. Optimálne podmienky na pozorovanie a fotografovanie kométy z pozorovacieho stanovišťa pri hvezdárni nastávajú až v skorých ranných hodinách. V dôsledku zväčšujúcej sa oblačnosti sme museli pozorovanie predčasne ukončiť. Za chladnej bezveternej noci sa pozorovania zúčastnili štyria členovia MO SZA Roztoky. Týmto ďakujeme vedeniu POS Svidník za umožnenie pozorovania a pánovi Jánovi Sadivovi, že nám bol nápomocný s ovládaním techniky.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.