Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Týždeň v astronómii od 18.1.2016 do 24.1.2016

Dátum: 18.01.2016
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Týždeň v astronómii od 18.1.2016 do 24.1.2016
dianie v astronómii a kozmonautike

Na večernej oblohe sa môžeme pokúsiť vyhľadať dvojicu planét Urán (5,85m) a Neptún (8m). Urán sa svojou jasnosťou nachádza na hranici viditeľnosti voľným okom, no na takéto pozorovanie musíme vyhľadať tmavú oblohu. Keďže Neptún je už za hranicou viditeľnosti voľným okom, na jeho pozorovanie potrebujeme aspoň malý ďalekohľad. Ich pozorovanie navyše sťažuje aj nízky výška nad západným obzorom. Večer ešte vyjde planéta Jupiter (-2,3m), ktorá bude pozorovateľná po celú noc. Ako prvá po polnoci vyjde planéta Mars (1m) a po nej aj dvojica planét Saturn (0,5m) a Venuša (-4,0m). Mesiac 24. januára bude v splne, čo sťažuje pozorovanie najmä kométy Catalina. Prelety ISS nad vybranými miestami v okolí sú uvedené na webovej stránke: www.osveta.sk v sekcii astronómia.

Bardejov

Giraltovce

Hvezdáreň Roztoky

Stropkov

Svidník

Aktivitu Slnka môžeme sledovať na webovej stránke www.solarham.net.

Pozorovanie nočnej oblohy v tomto týždni sa bude konať v piatok 22.1.2016 so začiatkom o 17:30h. V prípade záujmu o pozorovanie Slnka je potrebné sa dohodnúť na tel. č.: 0918 062 283, alebo na astroroztoky@szm.sk. Pozorovania sa konajú iba za priaznivého počasia!!!

Pomôžte vedcom po celom svete s výskumom vesmíru, alebo s hľadaním lieku na rakovinu

O čo vlastne ide? Vo svete existuje obrovské množstvo univerzít alebo skupín vedcov, ktorí nemajú finančne prostriedky na zriadenie výpočtových stredísk. Ak máte doma počítač s pripojením na internet, môžete takýmto skupinám pomôcť a tak sa zapojiť do daného výskumu. Ide o to, že poskytnete nevyužitý výkon vášho PC počas práce na ňom, alebo počas hrania hier, či surfovaní po sociálnych sieťach, pričom to už spomínané aktivity vôbec nebude obmedzovať. Postup ako sa do takýchto distribuovaných výpočtov zapojiť nájdete na www.czechnationalteam.cz , kde máte aj na výber množstvo projektov z oblasti fyziky, biológie, medicíny apod. S takýmito výpočtami môže pomôcť aj priemerný mobilný telefón s OS android a stiahnutou aplikáciou, ktorý už nevyužívate. Takýchto telefónov sa po Vianociach určite nájde veľké množstvo.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.