Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Tomáš Olijár a študenti SPŠ vo Svidníku

Dátum: 28.09.2015
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Tomáš Olijár a študenti SPŠ vo Svidníku
výstava

Mladý talentovaný výtvarník z Dubovej pri Svidníku sa narodil 2. marca 1986. Prvé dotyky s výtvarným umením získal na Základnej umeleckej škole vo Svidníku u Mgr. Imricha Makaru. Po skončení základnej školy študoval ďalej na Združenej strednej umeleckej škole v Prešove odbor Grafická úprava tlačovín u Mgr. Juraja G. Mandela. Od roku 2005 sa pravidelne zúčastňoval všetkých okresných, krajských a celoslovenských súťaží a prehliadok neprofesionálnej výtvarnej tvorby Paleta a Výtvarné spektrum, kde získaval najvyššie ocenenia vo svojej kategórii. Po úspešnom ukončení stredoškolského štúdia bol v tom istom roku prijatý na Akadémiu umení, Fakultu výtvarných umení v Banskej Bystrici. Vo svojich dielach zachytáva subjektívny pohľad na súčasný svet. Inšpiráciu nachádza v mytológii, svetových náboženstvách, filozofii, či politike. Olijárova tvorba rozoberá problematiku mediálnej manipulácie, konzumu, zneužívania moci, brainwashingu, či zmeny hodnôt našej spoločnosti.

V rámci projektu Erasmus + sa študenti Strednej priemyselnej školy vo Svidníku zúčastnili druhého turnusu študijného pobytu v Krakove. Pod pedagogickým dozorom Mgr. art. Tomáša Olijára, učiteľa odborných predmetov, stáž absolvovalo 10 študentov 2., 3. ročníka a 1. ročníka vyššieho odborného štúdia v dňoch od 22. 3. do 4. 4. 2015 v Krakowskich Szkolach Artystycznych. V exteriéri si osvojovali princípy fotografovania panorámy, krajinných detailov či architektúry. Experimenty s clonou, citlivosťou, expozičným časom a inými parametrami vyústili do vizuálne pôsobivých fotografií. Veľkým prínosom bola práca v tmavej komore, kde sa účastníci stáže venovali tvorbe fotogramu - nasvecovaniu rôznych predmetov na svetlocitlivý papier. Výstava “Tomáš Olijár a študenti SPŠ vo Svidníku“ v priestoroch POS potrvá do 23.X. 2015.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.