Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dielo rúk a srdca

Dátum: 16.03.2015
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
Dielo rúk a srdca
medzinárodná súťaž v maľbe na sklo

Dielo rúk a srdca. Pod týmto názvom aktuálne vyhlasuje Regionálne kultúrne stredisko v Bielsku-Bialej a Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, medzinárodnú súťaž v maľbe na sklo, určenú všetkým záujemcom o túto výtvarnú techniku zo Slovenska i z Poľska.

Maľba na sklo je podľa slov Miroslava Žabenského, riaditeľa Oravského kultúrneho strediska pritom tradičnou ľudovou výtvarnou technikou a sakrálna sklomaľba v minulosti mala svoje čestné miesto v každej prednej izbe dreveníc nielen na Orave. „Je iba na škodu, že táto invenčná technika sa akosi vytratila z pozornosti amatérskych výtvarníkov i pedagógov výtvarníkov“ – dodáva.

Hlavným námetom súťažných prác by mali byť témy, ktoré prezentujú bohatstvo folklóru prostredníctvom žánrových výjavov viažucich sa na obrady, zvyky, zábavu, tanec, hudbu, odev, výjavy späté s cirkevnými sviatkami, svätcami, ako i vyobrazenia znázorňujúce Jánošíka, ľudového hrdinu nezvyčajne populárneho na Slovensku aj v Poľsku. Cieľom je, aby súťažné práce naviazali na ľudové umenie charakteristické pre obidve krajiny.

Svoje sklomaľby môžu deti i dospelí zasielať na Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne do 20. mája, vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční v Bielsku-Bialej 1. júla 2015 a posúťažená výstava v priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne od 3. do 30. júla 2015. Pre víťazov v jednotlivých kategóriách sú určené finančné ceny.

Súčasťou projektu je i realizácia cyklu tvorivých dielní, na ktorých lektori zo Slovenska i z Poľska do tajov a technológie sklomaľby zasvätia deti, pedagógov výtvarnej výchovy i ďalších záujemcov, ktorí sa prihlásia na Oravské kultúrne stredisko. Tvorivé dielne sa uskutočnia v mesiacoch marec a apríl na Orave. Tvorivé i prezentačné aktivity zamerané na prezentáciu sklomaľby sú súčasťou projektu, ktorý podporil Medzinárodný Višegrádsky fond.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.