Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

ČEPČENIE - podujatie svadba

GALÉRIA SÚBOR VIDEO
Dátum: 05.09.2023
Autor: Podduklianske osvetové stredisko
ČEPČENIE - podujatie svadba

región pod Makovicou

Súčasný svet plný nových vecí sa dotkol aj tradícií, ktoré majú byť však nemenné. Pôsobíme v regióne, ktorý ešte stále žije tradičnými obradmi. Jedným z takýchto obradov je aj svadobné čepčenie. V regióne existujú skupiny, ktoré sa tejto tradícii venujú. Je však dôležité poznať tradičné regionálne aspekty, aby nedochádzalo k omylom, resp. nevedomosti pri ich tradovaní. Na svadbách sú starí, ale aj mladí, dokonca aj deti. Starší svadobčania si členov skupín doberajú, že „to bolo tak a tak“ a spomínajú na krásne prežité mladé roky. Mladí a deti sú tí, ktorým tieto tradície majú byť vštepované, že kedysi to takto na svadbách robili aj ich rodičia, starí rodičia. No cieľom týchto skupín, ktorí sa zúčastňujú programov čepčení je to, aby sa pridržiavali toho, čo bolo pre daný región, obec v regióne typické. Aby sa neodkláňali k moderným a prebraným veciam, ale aby si vážili to, čo im ostalo po ich predkoch. Považujeme za dôležité zrealizovať osvetu a informovať záujemcov o správnych postupoch, ktoré sa počas čepčenia nevesty vykonávali. Je dôležité aj to, aby si mladšie generácie, ktoré chcú
tradície posúvať medzi ďalších, uvedomili jednotlivé aspekty, ktoré sú nemenné a ktoré majú isté súvislosti. Môžu to robiť od srdca, ale musia nájsť správnu cestu medzi tým, ako to má byť po „správnosti“ a ako to pretransformovať pre chtivé oko dnešných svadobčanov.

Preto Vás srdečne pozývame na podujatie Svadba "región pod Makovicou". Členov čepčiacich skupín poprosím o prihlásenie sa prostredníctvom mailu pos-zuc2@svitel.sk, alebo tel. kontaktu 0948 095 332. Široká verejnosť je vítaná aj bez registrácie.

22. SEPTEMBER 2023
* Prednáška o tradičnom čepčení pod vedením etnografa Ivana Čižmára
* Transformácia pre súčasné použitie (odporúčania)
* Výstava archívnych fotografií + súčasné fotografie z čepčení
* Ukážka svadobného kroja (archívne časti + kroj pre dnešné nevesty)

23. SEPTEMBER 2023
KONCERT - ukážka svadobných piesní (predstavia sa čepčiace skupiny z regiónu, speváčka Mária Mačošková, ĽH FS Makovica)
* Krátka prednáška - analýza publikácií, v ktorých sa spomínajú fakty o čepčení, analýza piesňových materiálov, predstavenie metodického materiálu (zdroj informácií pre súčasné generácie)
* Viazanie zástavy - ukážka výroby zástavy (zástava ako súčasť čepčenia)

24. SEPTEMBER 2023
* Individuálne konzultácie s lektorom a organizátormi podujatia

Toto podujatie je realizované s finančnou podporou Fond na podporu umenia 
Prešovský samosprávny kraj
Podduklianske osvetové stredisko, Svidník 

Svadba

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Metodický materiál Veľkosť: 8.98 MB Formát: pdf Dátum: 3.1.2024

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.