Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

FS MAKOVICA

Folklórny súbor Makovica

FS Makovica patrí medzi najstaršie národnostné súbory. Od svojho vzniku v máji 1956 až po súčasnosť je reprezentantom kultúry Rusínov. Zriaďovateľom súboru je Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku.

Súbor  prezentuje predovšetkým duchovné dedičstvo piesní, tancov a krojov regiónov Šariš, Zemplín, Spiš. Súborová tvorba je charakteristická originálnosťou pri výbere a spracovaní pôvodného folklórneho materiálu, vyznačuje sa nápaditosťou a vyjadrením životného optimizmu. So svojím programom súbor účinkuje na domácich podujatiach a festivaloch, ale precestoval prakticky celú Európu a časť Ázie, kde nadšení diváci i organizátori festivalov vysoko hodnotili umeleckú úroveň a atraktívnosť vystúpení FS Makovica. 

Počas svojej existencie súbor získal mnoho úspechov v súťažných prehliadkach a na festivaloch. V súčasnosti súbor tvoria predovšetkým mladí ľudia rôznych profesií, ako i študenti tunajších škôl, ktorí si zamilovali folklór a tradičnú ľudovú kultúru a rozhodli sa venovať jej uchovávaniu a prezentovaniu svoje schopnosti a voľný čas.

V roku 2011 folklórnemu súboru Makovica bola udelená Cena predsedu Prešovského samosprávneho kraja za výnimočnú prezentáciu národnostnej kultúry a mimoriadne úspechy dosiahnuté šírením kultúrneho dedičstva našich predkov.

DSC_6931-3

Vedenie súboru

umelecká vedúca: PhDr. Mária Pajzinková

organizačný vedúci: Mgr. Miroslav Štoffa

vedúci tanečnej zložky: Jaroslav Sučka  

vedúca speváckej zložky: Mgr. Marianna Šimková  

vedúci hudobnej zložky: PaedDr. Slavomír Kaliňák, DiS. art.

korepetícia: Matej Ragan  

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Vyhlásenie 2022 UK Prospecta Veľkosť: 102.2 kB Formát: pdf Dátum: 9.2.2022
Potvrdenie o zaplatení dane Veľkosť: 35.8 kB Formát: pdf Dátum: 9.2.2022